Wielka zabawa ochotników.

15 sierpnia 1926, w szóstą rocznicę odparcia bolszewików spod Warszawy, w Parku Skaryszewskim zorganizowano wielki festyn pod hasłem „Wielka zabawa ochotników”. Niewątpliwie specjalnie honorowani mieli być ochotnicy, broniący suwerenności Polski w roku 1920. Proszono, by przybyli z wyróżniającymi kokardami na piersi.

Atrakcji przewidziano mnóstwo. W programie znalazła się loteria, w której główną nagrodą było 40 tysięcy dolarów. Dlaczego dolarów? 11 stycznia 1924 roku Sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej reformą Grabskiego. Jej celem była walka z hiperinflacją i wymiana marek polskich na nową walutę, nazwaną złotym polskim. Niestety, w roku 1926 nowa waluta była jeszcze mocno niestabilna i niespecjalnie jej ufano. Po reformie 1 dolar miał kosztować 5 złotych 18 groszy ale zdarzało się, że w roku 1926 za 1 dolara płacono dwukrotnie więcej. Ostatecznie kurs ustabilizował się aż do roku 1934 na poziomie 5 złotych 20 groszy.

Dla określenia wartości głównej nagrody kilka cen warszawskich cen na koniec roku 1926: kilogram chleba żytniego – 64 grosze, kasza jęczmienna za kilogram również 64 grosze, zaś litr za litr mleka trzeba było zapłacić 55 groszy. Jedno jajko kosztowało 25 groszy, kilogram ziemniaków 20 groszy, a kilogram cukru – 1 złoty i 40 groszy. Ceny podane za Warszawskim Rocznikiem Statystycznym. Zatem zwycięzca mógł kupić za główną wygraną około 148 ton cukru lub około 830 tysięcy jajek (przyjmując oficjalny kurs dolara na 5,20 złotego).

Sukces reformy Władysława Grabskiego porównywano do zwycięstwa nad bolszewikami, gdyż dzięki stabilizacji waluty polska gospodarka zachowała niezależność.

Patrząc na program festynu nie ma wątpliwości, że szósta rocznica odparcia bolszewików była świętem radosnym. Mamy cyrk, regaty, koncerty orkiestr, a do tańców „harmonijnie” będzie przygrywać kapela chłopów wilanowskich.

Jednym z ważnych punktów programu była zabawa „Szukajcie bolszewika”. Przypuszczamy, że była to forma tego, co obecnie nazywamy grą miejską. Niestety, kontakt z organizatorami festynu jest dzisiaj mocno utrudniony i nie mamy możliwości dopytać o zasady zabawy. Nie wiemy również, jak cenne były nagrody dla zwycięzców.

Bilet wstępu za jedyne 50 groszy czyli tyle, ile kosztował litr mleka.

Jako, że w najbliższym czasie planujemy spacer po Parku Skaryszewskim, szczególnie zainteresowało nas źródełko szczęścia. Być może organizatorzy zapomnieli go zabrać i przetrwało do dzisiaj. Gdyby ktoś zapragnął dołączyć się do poszukiwań owego źródełka, serdecznie zapraszamy 29 sierpnia 2020: https://app.evenea.pl/event/parkskaryszewski290820

Plakat znalezionych w zasobach Biblioteki Narodowej www.polona.pl

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga Południe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s