14 października 1861, z rozkazu cara Aleksandra II, namiestnik generał Robert Lambert wprowadził stan wojenny na terenie Królestwa Polskiego. Polakom zabroniono organizowania i uczestnictwa w manifestacjach patriotycznych a na placach Warszawy wojsko rozbiło namioty.
Na zdjęciu obok, wykonanym przez Karola Beyera, widzimy wojskowe obozowisko na placu Bankowym. Zaraz za prawą krawędzią zdjęcia znajduje się wylot ulicy Senatorskiej.
Szperając w zasobach internetowych Muzeum Narodowego w Warszawie znalazłem trzy zdjęcia Beyera dające połączyć się w całość. Dzięki temu możemy zobaczyć panoramę placu Krasińskich, ujętą najprawdopodobniej w roku 1862.
Przy lewej krawędzi widoczny pałac Badenich. Budowę pałacu dla radcy stanu hrabiego Ignacego Badeniego ukończono w roku 1838. Autorem projektu był architekt rządowy Andrzej Gołoński. Mury pałacu runęły w pierwszych dniach września 1944 roku po eksplozji niemieckich bomb. Po zakończeniu wojny pałacu nie odbudowano.
Pałac Krasińskich szczęśliwie ze zniszczeń wojennych odbudowano. Rezydencje wzniesiono pod koniec wieku XVII według planów Tylmana z Gameren dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego.
5 grudnia 1765 pałac został zakupiony przez Rzeczpospolitą na siedzibę Komisji Skarbowej Koronnej za kwotę stu tysięcy tynfów. Od tego momentu rezydencja zyskała miano pałacu Rzeczypospolitej. W okresie poprzedzającym wybuch Powstania Styczniowego w pałacu mieszkał naczelnik rządu cywilnego margrabia Aleksander Wielopolski.
Pałac był nieco nietypowy, gdyż wzniesiono tylko jedną oficynę, mimo że projekt przewidywał symetryczną budowę dwóch. Oficyny pałacu po wojnie nie zrekonstruowano.
Na pierwszym planie obozowisko rosyjskich oddziałów. Mimo wprowadzenia stanu wojennego, jednoczesnych ustępstw i represji, nie udało się powstrzymać wybuchu powstania.
Biuro Przewodnickie *Arktour*
Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl
Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter
Blog warszawski: www.whu.org.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU