Szperając w zasobach Muzeum Narodowego w Warszawie znalazłem dwa zdjęcia z początku lat sześćdziesiątych XIX wieku. Udało się je połączyć w jedną całość i dzięki temu, możemy spojrzeć na fragment Warszawy z tamtego okresu, rzec by można, perspektywicznie.
Przy lewej krawędzi pałac dzisiaj będący siedzibą Prokuratury Regionalnej w Warszawie. W czasie, gdy Konrad Brandel wykonywał zdjęcie w pałacu mieściła się stacja poczty. Stąd obecność koni na zdjęciu, zaprzęganych i wyprzęganych z dyliżansów, jadących we wszystkich kierunkach kontynentu. Z tego miejsca, 2 listopada 1830 roku, Fryderyk Chopin rozpoczął podróż na zachód Europy. Do Polski nigdy nie powrócił.
W głębi ulicy widoczna kamienica z szyldem Hotelu de Saxe. Hotel zajmował kamienice przy Krakowskim Przedmieściu 33 i 39 oraz Koziej 3 i 5. Do czasu budowy hotelu Europejskiego był największym hotelem w Warszawie, dysponującym około setką pokoi. Należał do Jana Reszke, ojca wybitnie uzdolnionych muzycznie dzieci, z których troje, Jan, Edward i Józefina, zrobiło karierę na europejskich scenach operowych. Po zakończeniu kariery Józefina wyszła za mąż za Leopolda Juliana Kronenberga, syna Leopolda Kronenberga.
Na wprost widoczna, wzniesiona w roku 1837, kamienica Kestnerów. W tym miejscu, od roku 1837, można napić się kawy. Pierwszą kawiarnię, zaraz po ukończeniu budowy, otworzył Wawrzyniec Tosio. Na zdjęciu kawiarnia znajduje się już w rękach panów Botta i Clotina, co znajduje odzwierciedlenie na szyldzie. Mimo zmian właścicieli, pod takim szyldem lokal dotrwał do II wojny światowej, a po wojnie i odbudowie kamienicy odrodził się jako „Telimena”.

Widok wąskiego Krakowskiego Przedmieścia w kierunku południowym. Po lewej fragment kamienicy Malcza. Zdjęcie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Po prawej stronie widoczne wąskie Krakowskie Przedmieście. Wąskie, gdyż na dzisiejszym skwerze Hoovera stały kamienice. Rozebrano je w roku 1865, by zrealizować pomysł rosyjskich władz połączenia dworców Wileńskiego i Wiedeńskiego linią kolejową! Wyobrażacie sobie Państwo lokomotywę na Krakowskim Przedmieściu? Pomysł szczęśliwie upadł, a miejsca znacząco przybyło. Wkrótce na miejscu kamienic utworzono skwer.
Zdjęcia Karola Beyera w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Biuro Przewodnickie *Arktour*
Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl
Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter
Blog warszawski: www.whu.org.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU