Wąskie Krakowskie Przedmieście.

Szperając w zasobach Muzeum Narodowego w Warszawie znalazłem dwa zdjęcia z początku lat sześćdziesiątych XIX wieku. Udało się je połączyć w jedną całość i dzięki temu, możemy spojrzeć na fragment Warszawy z tamtego okresu, rzec by można, perspektywicznie.


Przy lewej krawędzi pałac dzisiaj będący siedzibą Prokuratury Regionalnej w Warszawie. W czasie, gdy Konrad Brandel wykonywał zdjęcie w pałacu mieściła się stacja poczty. Stąd obecność koni na zdjęciu, zaprzęganych i wyprzęganych z dyliżansów, jadących we wszystkich kierunkach kontynentu. Z tego miejsca, 2 listopada 1830 roku, Fryderyk Chopin rozpoczął podróż na zachód Europy. Do Polski nigdy nie powrócił. 

W głębi ulicy widoczna kamienica z szyldem Hotelu de Saxe. Hotel zajmował kamienice przy Krakowskim Przedmieściu 33 i 39 oraz Koziej 3 i 5. Do czasu budowy hotelu Europejskiego był największym hotelem w Warszawie, dysponującym około setką pokoi. Należał do Jana Reszke, ojca wybitnie uzdolnionych muzycznie dzieci, z których troje, Jan, Edward i Józefina, zrobiło karierę na europejskich scenach operowych. Po zakończeniu kariery Józefina wyszła za mąż za Leopolda Juliana Kronenberga, syna Leopolda Kronenberga.

Na wprost widoczna, wzniesiona w roku 1837, kamienica Kestnerów. W tym miejscu, od roku 1837, można napić się kawy. Pierwszą kawiarnię, zaraz po ukończeniu budowy, otworzył Wawrzyniec Tosio. Na zdjęciu kawiarnia znajduje się już w rękach panów Botta i Clotina, co znajduje odzwierciedlenie na szyldzie. Mimo zmian właścicieli, pod takim szyldem lokal dotrwał do II wojny światowej, a po wojnie i odbudowie kamienicy odrodził się jako „Telimena”.

Widok wąskiego Krakowskiego Przedmieścia w kierunku południowym. Po lewej fragment kamienicy Malcza. Zdjęcie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Po prawej stronie widoczne wąskie Krakowskie Przedmieście. Wąskie, gdyż na dzisiejszym skwerze Hoovera stały kamienice. Rozebrano je w roku 1865, by zrealizować pomysł rosyjskich władz połączenia dworców Wileńskiego i Wiedeńskiego linią kolejową! Wyobrażacie sobie Państwo lokomotywę na Krakowskim Przedmieściu? Pomysł szczęśliwie upadł, a miejsca znacząco przybyło. Wkrótce na miejscu kamienic utworzono skwer.

Zdjęcia Karola Beyera w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Stare Miasto, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s