Plac Trzech Krzyży. Druhna Wanda Tazbir.

Tuż przy placu Trzech Krzyży, na dziedzińcu przed Instytutem Głuchoniemych i Ociemniałych, w harcerskim mundurze, siedzi komendantka drużyny „Tęcza”, harcmistrzyni Wanda Tazbir.

Pod kasztanowcem do dzisiaj ocieniającym ławeczkę, druhna spotykała się z kandydatkami i kandydatami chcącymi wstąpić do harcerstwa.

Z Instytutem była związana przez siedemdziesiąt lat aż do śmierci w lutym 2007 roku.

Nieco ponad pół roku później postać druhny znów pojawiła się pod kasztanem.

Ponieważ zasługi Wandy Tazbir: nie są powszechnie znane przy pomniku umieszczono głaz z biografią:

—————-

Wanda Tazbir. Pseudonimy konspiracyjne: Dobrochna Suliborska i Dopływ, żołnierz AK, Harcmistrz ZHP, komendantka Szczepu „Tęcza”, Kawaler Orderu Uśmiechu, w swojej skromności najszlachetniejszej wielki przyjaciel głuchych.

Druhna Wanda Tazbirówna, będąc jeszcze uczennicą Liceum im. Królowej Jadwigi, rozpoczęła w 1937 r. pracę harcerską w Instytucie.

Po wybuchu wojny w 1939 r. włączyła się w pracę konspiracyjną: była instruktorką sanitariuszek i nauczycielką tajnego nauczania.

Z narażeniem życia ratowała Żydów, za co została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a w 2002 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Izraela. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji więziona była w niemieckich obozach jenieckich. W 1945 r. została żołnierzem RAF w Anglii.

W 1947 r. wróciła do Polski i natychmiast włączyła się w pracę harcerską. W ciągu ponad 60-ciu lat pracy wychowała tysiące niesłyszących harcerzy i liczne grono instruktorów. Wszystkim przekazywała zasady skautingu, uczyła miłości do Polski, braterstwa i poszanowania każdego człowieka.

Nikomu nigdy nie odmówiła pomocy. Organizowała spotkania, podczas których opowiadała młodzieży polskiej i żydowskiej o okrutnych latach wojny, o holocauście, o Powstaniu Warszawskim.

Druhna Wanda Tazbirówna ukochała postać ks. Jakuba Falkowskiego założyciela Instytutu Głuchoniemych, a swoje życie bez reszty poświęciła jego wychowankom.

———————

Zadziwiająco często młodzież na dziedzińcu pyta się, czy druhna Wanda słuchała heavy metalu.
Znak na kartce oznacza w języku głuchoniemych „kocham cię”.

Pomnik, mimo, że znajduje się tuż obok przystanków autobusowych i ruchliwego traktu pieszego nie jest często odwiedzany.

Tylko nieliczni spacerowicze i turyści przekraczają furtkę w wysokim płocie okalającym Instytut by zajrzeć do tego ciekawego zakątka miasta.

A upamiętnienie druhny nie jest jedynym interesującym obiektem na dziedzińcu.

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl 

https://www.facebook.com/ArktourWHU/

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Osoby, Śródmieście Południowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s