W 1901 roku, przy Prospekcie Newskim w Sankt Petersburgu rozpoczęła działalność pierwsza w Europie apteka, prowadzona przez kobiety. Otworzyła ją, urodzona w Warszawie, Antonina Leśniewska, która, rok wcześniej, jako pierwsza kobieta na terenie imperium rosyjskiego uzyskała tytuł magistra farmacji.
W 1903 założyła przy swojej aptece Farmaceutyczną Szkołę dla Kobiet, a gdy Polska odzyskała niepodległość w roku 1919 powróciła na stałe kraju.
W roku 1933 uruchomiła aptekę przy ulicy Marszałkowskiej. Pochowana została na Starych Powązkach.
Przy ulicy Piwnej 31/33 znajduje się jedno z najmniejszych muzeów warszawskich, którego patronką jest Antonina Leśniewska. Patronat jest jak najbardziej na miejscu, gdyż ekspozycja w całości poświęcona jest historii farmacji.
Muzeum Farmacji otwarto w roku 1985 z inicjatywy prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Kazimierza Radeckiego. Od 2002 roku placówka jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy.
Muzeum może poszczycić się posiadaniem najstarszych, zachowanych w Warszawie mebli aptecznych z przełomu XVIII i XIX wieku, będących wyposażenie apteki przy placu św. Aleksandra (obecnie plac Trzech Krzyży), od 1860 roku należącej do znanego farmaceuty,
Henryka Klawe.
Udostępnione zostały równie wszelakiego rodzaju przyrządy farmaceutyczne, pochodzące z różnych epok. Najstarsze eksponaty stanowiły wyposażenie apteki, działającej od 1602 przy Zamku Królewskim i zostały wydobyte podczas prac archeologicznych.
W jednej z sal znajduje się ekspozycja stała, poświęcona ludowej farmacji japońskiej.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z wnętrza muzeum, a wszystkich, których udało się nam zainteresować, do osobistego odwiedzenia placówki.
Adres strony muzeum:
http://muzeumfarmacji.muzeumwarszawy.pl/muzeum/historia-muzeum-farmacji/
*Arek*
http://www.arktour.pl