
Dom z Magdeburga, w którym więziony był Józef Piłsudski, na terenie parku belwederskiego w Warszawie.
O tym, że przyszły marszałek Polski Józef Piłsudski po aresztowaniu przez Prusaków został ostatecznie osadzony w Magdeburgu słyszał chyba każdy, kto choć odrobinę interesuje się historią Polski.
Ponoć marszałek ciepło wspominał pobyt w mieście nad Łabą. Przynajmniej w takim tonie miał wypowiadać się w roku 1927 do Gustawa Stresemanna, szefa niemieckiej dyplomacji.
Wiosną roku 1939 pawilon w którym mieszkał internowany w Magdeburgu Józef Piłsudski stanął w parku przy Belwederze.
Dwa lata wcześniej, w roku 1937, do Magdeburga przybyli reprezentanci Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny zrzeszającej organizacje byłych weteranów walk o niepodległość Polski.




