Rozdróż.

Pałacyk w roku 1914 Źródło: Biblioteka Narodowa

Pałacyk w roku 1914
Źródło: Biblioteka Narodowa

Dawniej w miejscu placyku Wielka Aleja krzyżowała się z drogą Nowowiejską.Mieszkańcy szybko zaczęli ów placyk nazywać Rozdrożem. W roku 1768 przy placyku stał już budynek zajezdny którego projekt przypisuje się królewskiemu architektowi Dominikowi Merliniemu. Austeria miała za zadanie obsługiwać królewskich gości zmierzających na Zamek Ujazdowski.

Zapewne w latach osiemdziesiątych XVIII wieku ten parterowy budynek stał się pałacykiem Pani Elżbiety Grabowskiej, którą pamiętamy dzisiaj jako morganatyczną żonę samego Króla Jegomości.

Pałacyk w maju 1935 roku podczas pogrzebu Marszałka Piłsudskiego Źródło:NAC

Pałacyk w maju 1935 roku podczas pogrzebu Marszałka Piłsudskiego
Źródło:NAC

W przebudowę karczmy na pałacyk brali udział tacy architekci jak Jakub Kubicki czy Dominik Merlini ale także sztukatorzy i rzemieślnicy zatrudniani przez Stanisława Augusta przy pracach w Zamku Królewskim oraz Łazienkach.

Warto wspomnieć że Ujazdowskie Aleje nie były w czasach Poniatowskiego piękną zadrzewiona aleją do której można było z łatwością dotrzeć. Stanowiły one zacisze i enklawę a już na pewno dawały spokój związkom trudnym czy nieakceptowanym. Potwierdzenie tego znajdujemy w pamiętnikach hr Skarbka, który w pałacyku tym umieszcza pełne miłosnych uniesień spotkania.

Jedno jest pewne, po śmierci króla Stanisława większa część jego dóbr przechodzi na własność Józefa Poniatowskiego. Kilka lat później cały kompleks wraz z Belwederem, Pałacem pod Blachą, Łazienkami oraz dworkami, siostra Poniatowskiego Teresa

Pałacyk w trakcie rozbiórki. Najprawdopodobniej rok 1936. Źródło:NAC

Pałacyk w trakcie rozbiórki. Najprawdopodobniej rok 1936.
Źródło:NAC

Tyszkiewiczowa odsprzedała Cesarzowi Aleksandrowi I jako własność osobistą.

Patrząc na zniszczenia wojenne w Alejach Ujazdowskich można przypuszczać że Rozdroże miało szanse przetrwać zawieruchę wojenną. „Miało” ponieważ w roku w 1936 pałacyk został rozebrany w związku z budową reprezentacyjnej dzielnicy im. Marszałka Piłsudskiego.

*Adrian*

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Południowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s