Wczoraj Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodziła „nieoficjalne” 95-lecie powstania jednej z pierwszych spółdzielni mieszkaniowych w niepodległej Polsce, chociaż oficjalnie została wpisana do rejestru spółdzielni 19 grudnia 1921 r. natomiast statut spółdzielni został zarejestrowany 24 stycznia 1922 r.

Widok na Ośrodek Ogrodniczy od strony III kolonii WSM. Źródło: Sprawozdanie WSM
Jednak sam wpis poświęcam nie tyle historii WSM, a bardziej jej ciekawej działalności, która miała przede wszystkim służyć jej członkom a także mieszkańcom całego Żoliborza. Czy WSM ograniczała się tylko do budowy mieszkań? Zapraszam do lektury.
Trudno w to uwierzyć, ale w latach 30. XX wieku Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa miała własny „Ośrodek Ogrodniczy”, mieszczący się na Żoliborzu przy ulicy Suzina 4.
Czytaj dalej





