Ośrodek Ogrodniczy Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Wczoraj Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodziła „nieoficjalne” 95-lecie powstania jednej z pierwszych spółdzielni mieszkaniowych w niepodległej Polsce, chociaż oficjalnie została wpisana do rejestru spółdzielni 19 grudnia 1921 r. natomiast statut spółdzielni został zarejestrowany 24 stycznia 1922 r.

31488026221_c68b90d77f_c

Widok na Ośrodek Ogrodniczy od strony III kolonii WSM. Źródło: Sprawozdanie WSM

 

Jednak sam wpis poświęcam nie tyle historii WSM, a bardziej jej ciekawej działalności, która miała przede wszystkim służyć jej członkom a także mieszkańcom całego Żoliborza. Czy WSM ograniczała się tylko do budowy mieszkań? Zapraszam do lektury.

Trudno w to uwierzyć, ale w latach 30. XX wieku Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa miała własny „Ośrodek Ogrodniczy”, mieszczący się na Żoliborzu przy ulicy Suzina 4.
Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Dodaj komentarz

Przedwojenny plac Politechniki i wspólczesny „Szkieletor”.

plac-politechniki-i-wyloty-ulicPocztówka opisana jako ulica Polna została wydana przed II Wojną Światową.

Tak naprawdę mamy tu więcej ulic a raczej ich wylotów na plac Politechniki.

Po kolei widzimy ulicę Noakowskiego. Kamienica widoczna w lewej części zdjęcia opatrzona była adresem Noakowskiego 2/Lwowska 1.

Czytaj dalej

Opublikowano Pocztówki, Śródmieście Południowe | Otagowano , , , , | Dodaj komentarz

Rynek Starego Miasta – Wędrówki Syrenki.

warszawska-syrenkaGdy w latach 1853-1855, w związku z budową wodociągu Marconiego, na ulicach Warszawy przybyło zdrojów i wodotrysków  komitet budowy kanalizacji miejskiej uznał, że warto by fontanny, poza wartościami użytkowymi, cieszyły również oko estetów.

Zlecenie na dwie prace rzeźbiarskie mające ozdobić warszawskie źródełka przyjął znakomity rzeźbiarz, uczeń Pawła Malińskiego, Konstanty Hegel.

W roku 1855 dwie Meluzyny jego autorstwa pojawiły się w perspektywie warszawskich ulic.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Północne | Otagowano , , , , , , | Dodaj komentarz

Kiss pod kolumną czyli krótka historia trytonów.

Zamek Królewski - Jan Seydlitz 1851. Przy kolumnie Zygmunta III Wazy nie ma jeszcze wodotrysków, a dostęp do niej ograniczają łańcuchy zawieszone na słupkach.

Zamek Królewski – Jan Seydlitz 1851.
Przy kolumnie Zygmunta III Wazy nie ma jeszcze wodotrysków, a dostęp do niej ograniczają łańcuchy zawieszone na słupkach.

Ponieważ trytony pod kolumną Zygmunta III Wazy widoczne na wielu obrazach, zdjęciach i pocztówkach z przeszłości rodzą pytania o to skąd przyszły i kiedy zniknęły, dzisiaj krótka historia tej fontanny.

W roku 1855 ukończono budowę zaprojektowanego przez Henryka Marconiego wodociągu miejskiego, a Warszawie przybyły uliczne zdroje i wodotryski.

Uznano, że wodotryski, przynajmniej niektóre, powinny mieć charakter ozdobny. Wiązało się to z zamówieniem stosownych dla nich rzeźb.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Północne | Otagowano , , , , | Dodaj komentarz

Jasna 5 – gmach Filharmonii Warszawskiej.

gmach-filharmonii-warszawskiejGdy Henryk Sienkiewicz wystąpił z propozycją uczczenia setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza pomnikiem żywo zaoponował Bolesław Prus. W jednym z felietonów zaproponował by zebrana pieniądze przeznaczyć na bardziej użytkowy cel. Na przykład na wzniesienie Filharmonii Warszawskiej. Żeby wieszcza uhonorować można nadać jej imię poety.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Południowe | Otagowano , , , , | Dodaj komentarz

Dzielna 24 – Dziesięciu z Pawiaka.

Pawiak wkrótce po oddaniu więzienia do użytku.

Pawiak wkrótce po oddaniu więzienia do użytku. Zdjęcie: książka „Warszawa na starej fotografii”.

Siedmiu było z PPS-u, dwóch z „Proletariatu”, jeden z endecji. Wszyscy – oskarżeni o zamachy bombowe w czasie rewolucji 1905. Za to, najczęściej, skazywano na śmierć.

Gdy w środku nocy otwarły się drzwi do ich cel, nie mieli wątpliwoś

ci – oto dotarli do końca swojej drogi, którą zakończy salwa na stokach Cytadeli.

Strażnicy kazali wychodzić na korytarz…

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Południowe | Otagowano , , | Dodaj komentarz

Jasna 26 – Hotel „Victoria”.

Ulica Jasna 26 (Hotel "Victoria" przed II wojną światową.

Ulica Jasna 26 (Hotel „Victoria”) przed II wojną światową.

Starsi czytając tytuł bez wątpienia pomyślą o hotelu przy placu Zwycięstwa.

Część młodszych wie zapewne, że taką nazwę nosił w swoim czasie hotel „Sofitel” stojący już nie nie przy placu Zwycięstwa ale przy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tymczasem nie była to pierwsza „Victoria” w Warszawie.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Południowe | Otagowano , , | 1 komentarz