Od początku XX wieku wydawano co roku obszerny „Przewodnik po warszawskich dworcach kolei żelaznej”, zawierający wszystkie informacje, jakich potrzebował wówczas pasażer.
Kolejki podmiejskie nie miały wtedy dobrej opinii, jeśli poświęcono im specjalne ostrzeżenie. „Należy tu być bardzo ostrożnym przy zawieraniu znajomości, przyjmowaniu cygar, papierosów, kwiatów itp. Szczególnie wystrzegać się należy osobników płci obojej, nieraz o bardzo wytwornej i ujmującej powierzchowności, a w gruncie rzeczy szulerów, handlarzy żywym towarem, którzy obrali sobie te koleje za najkorzystniejszy teren swej niecnej działalności .Towarzystwo Opieki nad kobietami zorganizowało stałe dyżury na wszystkich stacyach…”.
Czytaj dalej →