Park Ujazdowski. Ryzykowny podarunek.

Wiktoria Kawecka

Wiktoria Kawecka

O tym, że kobieta lubi być obsypywana prezentami, powinien wiedzieć każdy mężczyzna. Wiktorię Kawecką hojnie obdarowywał niejeden, a że prezenty były nietypowe, stały się przyczynkiem do przypomnienia tej postaci.

Wiktoria Kawecka była niezwykle popularną w Warszawie śpiewaczką, występującą na scenie na przełomie XIX i XX wieku.

14 lutego 1893 zadebiutowała w operetce Karola Millöckera „Student żebrak”. Krytycy pisali o niej, że jest niezwykle uzdolniona muzycznie, co, w połączeniu ze świetnym warsztatem technicznym, sprawiło, że w roku 1898 została primadonną Operetki Warszawskiej. Od 1901 występowała w Teatrze Nowości – teatrze operetkowym.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Północne | Dodaj komentarz

Jak to z pragskim wodociągiem było…

Skwer imienia Alfonsa Grotowskiego.

Skwer imienia Alfonsa Grotowskiego.

Ogień i woda – dwa przeciwstawne żywioły.

Gdy w czerwcu 1868 ofiarą żywiołu ognia padła wschodnia od Ząbkowskiej część Pragi, Namiestnik Królestwa Polskiego, Friedrich Wilhelm von Berg, polecił magistratowi Warszawy budowę wodociągu w tej części miasta.

Czerwcowy pożar pokazał, jak dużym problemem jest zaopatrzenie w wodę na prawym brzegu Wisły. Praga dysponowała tylko dwoma większymi źródłami publicznymi. Mieszkańcy korzystali ze studni na podwórzach lub napełniali wiadra w nurcie Wisły. Do dostęp nie był jednak łatwy.

Czytaj dalej

Opublikowano Praga Pólnoc, Praga Południe | 1 komentarz

Łazienki Królewskie – Głowy Chopina znad pianina…

31 maja 1940 roku pomnik Chopina wysadzono w powietrze, a następnie pocięto palnikami.

31 maja 1940 roku pomnik Chopina wysadzono w powietrze, a następnie pocięto palnikami.

W kwietniu 1940 roku gubernator Generalnej Guberni Hans Frank opublikował odezwę, wzywającą do zbiórki metali na potrzeby zbrojeniowe. Pomnik Fryderyka Chopina stał się pierwszą „ofiarą” tej akcji – nie tylko Niemcy odzyskali 16 ton cennego brązu ale również usunęli szczególnie ważny dla kultury polskiej obiekt.

31 maja 1940 roku pomnik wysadzono w powietrze, a następnie pocięto palnikami. Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Południowe | Dodaj komentarz

Wiadukt Pancera – Stary Nowy Zjazd

Widok na Powiśle i wiadukt Pancera.

Widok na Powiśle i wiadukt Pancera.

W roku 1846 zakończono inwestycję, która na lata wpisała się w krajobraz miasta.

Lewobrzeżna część Warszawy w znakomitej części położna jest na wysokiej skarpie, którą trzeba pokonać by dotrzeć na wiślany brzeg.

Dla pieszego to żaden problem ale wyobraźmy sobie, że znajdujemy się w mieście na początku XIX wieku. Do Warszawy dociera rzeką coraz więcej towarów. Trzeba je później, wąskimi i stromymi uliczkami, transportować pod górę.
Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Północne | Dodaj komentarz

Nowosielecka (przy Czerniakowskiej) – właz do kanału.

Skrzyżowanie ulic Bartyckiej, Czerniakowskiej i Nowosieleckiej (w głębi).

Skrzyżowanie ulic Bartyckiej, Czerniakowskiej i Nowosieleckiej (w głębi).

Dzisiaj prosimy, by spojrzeć pod nogi.

Na ulicy Nowosieleckiej, przy skrzyżowaniu z Czerniakowską, znajduje się właz do kanału, który w czasie Powstania Warszawskiego był drogą łączności pomiędzy Sielcami a północnym Czernikowem.

Cała trasa kanałowa przebiegała pod ulicą Czerniakowską.

Czytaj dalej

Opublikowano Mokotów, Śródmieście Południowe | Dodaj komentarz

Plac Trzech Krzyży – pozostałości bramy triumfalnej.

Brama triumfalna w roku 1809 na placu Trzech Krzyży.

Brama triumfalna w roku 1809 na placu Trzech Krzyży.

W 1809 roku na Placu Trzech Krzyży stanęła brama triumfalna, jako „Pamiątka chwalebnego powrotu Woyska Narodowego po szczęśliwie dla oręża polskiego odbytej kampanii MDCCCIX”.

A pisząc językiem bardziej współczesnym – ustawiono ją na powitanie księcia Józefa Poniatowskiego i jego żołnierzy, powracających ze zwycięskiej kampanii przeciwko wojskom austriackim.

Autorem bramy był Jakub Kubicki.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście, Śródmieście Południowe | Dodaj komentarz

Al. Ujazdowskie 24 – Twarze nad gigantami.

Kamienica Strzałeckiego.

Kamienica Strzałeckiego.

Znakomita większość mieszkańców naszego pięknego miasta nie wie kim był Antoni Strzałeczki, mimo, że znakomitej większości zdarzało się podziwiać jego kamienicę w Alejach Ujazdowskich.

Spośród innych, wyróżniają ją dwaj Atlanci, podtrzymujący balkon.

Sam Strzałecki również był artystą– swoje prace malarskie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, a pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku przejął od ojca pracownię robót konserwatorskich i malarsko-dekoratorskich. Wkrótce uczynił z niej największy zakład tej branży w Królestwie Polskim.

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii, Śródmieście, Śródmieście Południowe | Dodaj komentarz