Ujazdów – rocznica spalenia grodu na Jazdowie.

Ujazdów - najstarszy teren Warszawy, prawem chroniony.

Ujazdów – najstarszy teren Warszawy, prawem chroniony.

W 1260 roku książę mazowiecki Siemowit I zawarł w Troszynie porozumienie z Zakonem (Krzyżakami), na mocy którego Zakon uznawał władzę księcia nad Mazowszem i zobowiązywał się chronić jego księstwo przed wrogami chrześcijaństwa, a w zamian książę Siemowit miał wspierać Zakon militarnie.

Tak się akurat składało, że wspólnym wrogiem sojuszników była wówczas Litwa, na którą tak książęta polscy jak i krzyżaccy komturowie wspólnie i ochoczo najeżdżali.
Litewski książę Mendog otrzymał papieską zgodę na koronacje 17 lipca 1251 pod warunkiem przyjęcia chrztu. Sam fakt koronacji nie jest w stu procentach pewny, aczkolwiek niektórzy litewscy historycy podają 6 lipca 1253 jako datę koronowania Mendoga na króla Litwy.

Ujazdów - najstarszy teren Warszawy, prawem chroniony.

Ujazdów – najstarszy teren Warszawy, prawem chroniony.

Mimo przyjęcia chrześcijaństwa ziemie litewskie nadal były celem łupieżczych wypraw. Zatem w roku 1261 Mendog powrócił do wiary przodków, a na rok 1262 przygotował wyprawę odwetową. Być może jego decyzję o odstąpieniu od chrześcijaństwa i ataku przypieczętowało troszyńskie porozumienie.

Wprawdzie głównym celem wyprawy Mendoga była Ruś Włodzimierska ale część jego wojska dotarła do Płocka. Inny zagon, dowodzony przez księcia riazańskiego Ostafiaj Konstantynowicza, powędrował szlakiem jaćwiesko – mazowieckim. Tak się złożyło, że na tym szlaku, strzegąc brodu na Wiśle, położony był gród na Jazdowie.

Gród na Jazdowie powstał w XII lub XIII wieku, a padł w nocy z 22 na 23 czerwca 1262.

Niektórzy badacze uważali, że gród księcia Siemowita wznosił się na terenie obecnie należącym do Łazienek.

Niektórzy badacze uważali, że gród księcia Siemowita wznosił się na terenie obecnie należącym do Łazienek.

Jedna z wersji głosi, że najeźdźcy przybyli cicho i podstępnie. Przyczajeni w ukryciu czekali, aż obsada grodu „osłabi się” obchodzeniem przypadającego na tę najkrótszą noc w roku święta Kupały, a gdy rzeczywiście nadużyto trunków, Litwini przystąpili do szturmu i osłabionych obrońców pokonali. Jeśli tak było, to potwierdzałoby to powiedzenie – alkohol to twój wróg.

Część historyków twierdzi, że gród padł w wyniku oblężenia.

W obu wersjach pojawia się zausznik księcia Siemowita nazwiskiem Goszcz, który miał otworzyć Litwinom bramy. Nie za darmo oczywiście.

Przebywający w grodzie książę Siemowit został definitywnie pozbawiony władzy, które pozbawiono go wraz głową, a jego syn, Konrad został wzięty do niewoli.

Rok później Litwini jeszcze raz zdobyli gród maszerując do Łowicza.

Tak mógł wyglądać gród na Jazdowie.

Tak mógł wyglądać gród na Jazdowie.

W 1282 roku, na skutek sporów wewnątrzrodzinnych pomiędzy braćmi – księciem płockim Bolesławem II i księciem czerskim Konradem II – gród został spalony

Ponieważ palenie grodu na Jazdowie stało się czymś rutynowym, Bolesław II zdecydował się wznieść nową książęcą siedzibę w innym, mniej ruchliwym, a bardziej zdatnym do obrony miejscu.

Wybrał lokalizację na wysokim cyplu wiślanej skarpy, pomiędzy dwoma rzeczkami płynącymi w dół, w dobrach rycerza Warsza, cztery kilometry na północ od Jazdowa.

Część naukowców lokuje gród na terenie Ogrodu Botanicznego.

Część naukowców lokuje gród na terenie Ogrodu Botanicznego.

Gród na Jazdowie zdegradowany został do letniej rezydencji książąt mazowieckich, a nowy dwór zaczął pełnić rolę głównej kwatery księcia.

Obecnie na miejscu nowej siedziby książęcej stoi Zamek Królewski, a od tych wydarzeń zaczyna się historia grodu, od nazwy właściciela dóbr nazywanego Warszową.

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.arktour.pl

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mokotów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s