Pocztówka przedstawiająca ulicę Moniuszki trafiła do mnie kilka dni temu. Zdjęcie wykonano z ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Wareckiego najprawdopodobniej w drugiej dekadzie XX wieku.
Po lewej stronie widoczny narożnik domu Marszałkowska 130/Moniuszki 12, po prawej – elewacja kamienicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosja”.
Kamienica narożna, oznaczona numerami 130/12, wzniesiona została w roku 1904 według projektu Stanisława Grochowicza dla rodziny Jankowskich.

Dom Towarzystwa Ubezpieczeń „Rosja” przy Marszałkowskiej 128 uważany był za jedną z najpiękniejszych warszawskich kamienic. Ilustracja z miesięcznika Architekt nr 7 z roku 1901.
Dom Towarzystwa Ubezpieczeń „Rosja” przy Marszałkowskiej 128 uważany był za jedną z najpiękniejszych warszawskich kamienic.
Wybudowano go według projektu Piotra Brukalskiego i Ottona Gehliga, przerobionego przez Władysława Marconiego.
Wiąże się z nim pewien artystyczny skandal.
Fasadę od strony ulicy Marszałkowskiej wieńczyła rzeźba autorstwa Leopolda Wasilkowskiego, przedstawiająca kobietę z lampą. Odczytywano ją, jako alegoryczną „Elektryczność”.
Protesty wywołał strój kobiety. Stanowiła go… trzymana w ręku lampa.
Oburzonej części społeczności warszawskiej złożono obietnicę, że rzeźba zostanie wymieniona na inną, również wykonaną przez Wasilkowskiego.
O ile inne usterki i niedociągnięcia poprawiano błyskawicznie, o tyle Elektryczność przetrwała do roku 1944.
Nie znalazłem jakiejkolwiek informacji, czy zamówienie na inną pracę w ogóle zostało u artysty złożone.

Trzeci budynek w głębi ulicy Moniuszki po prawej, czyli po nieparzystej stronie ulicy Moniuszki, to gmach Filharmonii Narodowej.
Trzeci budynek w głębi ulicy Moniuszki po prawej, czyli po nieparzystej stronie ulicy Moniuszki, to gmach Filharmonii Narodowej.
Wzorowany na obiektach o podobnym przeznaczeniu, stojących w europejskich miastach, oddano do użytku w roku 1901.
Pierwszy raz podwoje Filharmonii dla publiczności otwarły się 5 listopada 1901.
Autorem projektu gmachu był Karol Kozłowski. Eklektyczny wystrój uzupełniały liczne rzeźby, autorstwa Stanisława. Lewandowskiego i Władysława Mazura.
Zniszczony w czasie wojny budynek przebudowany. Dzisiejszy nie przypomina tego sprzed wojny.
*Arek*
https://www.facebook.com/ArktourWHU
http://www.zwiedzajznami.com.pl