Aleje Ujazdowskie 1/3.

W czasie sobotniego spaceru spoglądaliśmy na dawną siedzibę Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych. Zdjęcie archiwalne, pozostające w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, zostało wykonane w latach 1928-1939, gdy w Alejach Ujazdowskich mieścił się GISZ.

Zanim GISZ ulokował się w tym miejscu trzeba było budynek wnieść. Uczyniono to w 1900 roku według projektu, opracowanego przez inspektora działu budowlanego przy Głównym Zarządzie Wojskowych Zakładów Naukowych – Dmitrija Wiktorowicza Pokotiłowa i jego następcę Nikołaja Pietrowicza Pisariewskiego.

Architekt Wiktor Junosza-Piotrowski zaadaptował projekt gmachu i dopilnował budowy obiektu, przeznaczonego na siedzibę Rosyjskiego Korpusu Kadetów imienia Suworowa.

W czasie I Wojny Światowej w budynku mieścił lazaret, a po odzyskaniu niepodległości ulokowała się Szkoła Podchorążych Piechoty. Po przewrocie majowym szkoła powróciła do poprzedniej siedziby w Ostrowi Mazowieckiej, a była to kara za poparcie udzielone prezydentowi Wojciechowskiemu.

Zdjęcie wykonane w okresie 1926 – 1939 oraz stan obecny. Zdjęcie archiwalne w zbiorach NAC.

Po zakończeniu remontu i adaptacji wnętrz, w roku 1928 gmach został zajęty przez Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych.

W jednopiętrowym budynku na terenie Inspektoratu swój gabinet miał Józef Piłsudski. Gabinet pełnił również funkcję mieszkania. Marszałek spędzał w nim wiele czasu, szczególnie w latach trzydziestych minionego stulecia.

We wrześniu 1939 gmach został poważnie uszkodzony. W czasie okupacji, w nadającym się do zagospodarowania skrzydle północnym, ulokowano koszary SS.

W czasie Powstania Warszawskiego, w zrujnowanym skrzydle południowym, przez cały okres walk, Niemcy przeprowadzali egzekucję, paląc ciała pomordowanych. Dokładna liczba ofiar jest nieznana, a szacunki wahają się od pięciu do dziesięciu tysięcy ofiar.

Po II Wojnie Światowej budynek odbudowano, realizując nową koncepcję architektoniczną. W roku 1953 ulokował się „na pokojach” Urząd Rady Ministrów. Czterdzieści trzy lata później URM przekształcono w Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Kancelaria i towarzyszące jej instytucje mieszczą się w tym miejscu do dzisiaj.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Pocztówka z początku XX wieku przestawiająca siedzibę Korpusu Kadetów imienia Suworowa.

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Południowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Aleje Ujazdowskie 1/3.

  1. Mama Madzi pisze:

    Wow, szkoda że tego hełmu nie ma dzisiaj.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s